Zelení chtějí vynulovat Brno. Nedovolme to!

Územní plán města. Složité a pro mnohé odtažité téma. Územní plán však má zásadními dopady na každého z nás a především na naše město a jeho budoucnost. Územní plán je rozsáhlý dokument složený z map a textů, který říká, co se kde může stavět, kudy povede jaká silnice apod. Nezajímavý pouze do té doby, než potřebujete něco stavět, nebo, než se má stavět něco, co se Vás týká. Bez územního plánu nelze rozvíjet město. Město bez územního plánu je město bez budoucnosti.

Tento článek Vám může připadat jako konspirační teorie, ale je to bohužel realita. Čtěte tedy, proč zelení prosazují smetení posledních 25 let historie územního plánování pod stůl.

Jaká je situace?

Brno má územní plán z roku 1994, který vznikal v porevolučních době po roce 1989. Na současný brněnský územní plán se můžete podívat zde: Územní plán města Brna. Dnes, téměř po 25 letech, je tento územní plán již zastaralý a vyčerpaný. Prošel za dobu své existence nesčetnými změnami. Nicméně některé otázky jsou smysluplně řešitelné až novým územním plánem. Každý územní plán má jen určitou životnost, po které morálně zastará. Vždy zhruba po 10 letech je proto třeba začít připravovat nový územní plán. Vytvoření nového územního trvá několik let, nejméně 5 let, klidně však až 10 let, a k nahrazování starého územního plánu tak dochází zhruba po 15 až 20 letech.

V Brně tedy máme zastaralý územní plán. Proto se již v roce 2002 spustily práce na pořízení nového (na tento rozpracovaný nový územní plán se můžete podívat zde). To se však, bohužel, až do dnešního dne díky zeleným nepodařilo (více o tom v našem článku Největší hrozba městu Brnu a kdo za ni může). Aby toho nebylo málo, ke všem těmto potížím se přidává hrozba konce platnosti územního plánu. Stavební zákon říká, že dnešní územní plán končí k 31. 12. 2020. Od roku 2021 proto Brnu hrozí stavební chaos a zastavení rozvoje.

Takto vypadá mapová část rozpracovaného územního plánu. Stav k roku 2013. Město je pokryto různými barvami. Každá barva znamená jiné využití daného území.

Takto vypadá mapová část rozpracovaného územního plánu. Stav k roku 2013. Město je pokryto různými barvami. Každá barva znamená jiné využití daného území.

Postupem času vykrystalizovaly dvě základní možnosti, jak dosáhnout nového územního plánu. Možnost první: dokončit rozpracovaný územní plán, jehož pořizování začalo v roce 2002. Pořizování tohoto územního plánu bylo pozastaveno a následně opatrně znovu spuštěno v letech 2012 a 2013, kdy nejprve byly zrušeny nadřazené zásady územního rozvoje (něco jako krajský územní plán) a následně byl novelizován stavební zákon. Tuhle možnost zelení nechtějí. Možnost druhá: rozpracovaný územní plán hodit do koše a začít od nuly pořizovat úplně nový. Tuhle možnost zelení naopak prosazují.

Od října 2016 už Jihomoravský kraj zase má zásady územního rozvoje a tak jsou možné obě varianty. Zelení se sice snaží situaci zmanipulovat tak, aby to vypadalo, že je možná pouze cesta zcela nového územního plánu, tj. možnost druhá, ale nemají pravdu (více k tomu v našem článku Zelení zmanipulovali právní analýzy o budoucnosti územního plánu). Přestože je racionální, rychlejší a pro budoucnost města lepší dokončit rozpracovaný územní plán, tj. možnost první, zelení tvrdošíjně chtějí zcela nový územní plán. Každého zákonitě napadne, proč to tak vlastně chtějí?

Zelení chtějí provést tvrdý restart Brna

V současném územním plánu a v rozpracovaném územním plánu jsou zaneseny klíčové rozvojové a dopravní projekty v zájmu města a kraje. Mezi jinými jde především o nový železniční uzel s nádražím u řeky Svratky a dálnici D43 v bystrcké stopě. Ačkoli D43 nyní v územním plánu nefiguruje, protože na jejím místě je kvůli rozhodnutí soudu jen bílé místo, je územní plán této komunikaci přizpůsoben. Stejně tak jsou tyto klíčové rozvojové projekty zaneseny v návrhu nového územního plánu, který je od roku 2002 rozpracován. Zkrátka, jak v dnešním územním plánu, tak v rozpracovaném novém územním plánu, jsou zaneseny klíčové projekty, které zelení nenávidí. A to je základní příčina jejich odporu.

Zelení tuší, že jejich boj za úplné vymazání těchto projektů ze stávajícího územního plánu a z rozpracovaného návrhu nového územního plánu je marný a nemůže skončit úspěchem. Vědí, že je velmi obtížné popírat důkladně prověřený a projednaný návrh, na kterém se podílely týmy nestranných odborníků. Proto v poslední době, vedle obvyklého blokování a komplikování přípravy velkých projektů, začali používat novou zbraň. Tou je prosazování toho, že k novému územnímu plánu se Brno dostane nejlépe tak, že rozpracovaný návrh hodí do koše a začne od nuly zpracovávat územní plán úplně nový.

Zelení chtějí shozením návrhu nového územního plánu, na kterém se pracovalo od roku 2002 do roku 2013 a na kterém se už zase, zeleným navzdory, pracuje, "resetovat" Brno. Chtějí zasadit klíčovým rozvojovým projektům našeho města těžkou ránu. Všem naráz.

Zelení chtějí shozením návrhu nového územního plánu, na kterém se pracovalo od roku 2002 do roku 2013 a na kterém se už zase, zeleným navzdory, pracuje, „resetovat“ Brno. Chtějí zasadit klíčovým rozvojovým projektům našeho města těžkou ránu. Všem naráz.

Tato cesta by totiž znamenala, že zanesení uvedených klíčových rozvojových projektů do územního plánu by se muselo začít prověřovat znovu úplně od začátku. Do územního plánu totiž nelze tak rozsáhlé projekty zanést jen tak. Musí se při tom komplexně prověřit z mnoha hledisek, což je pro zelené tisíc a jedna nová příležitost, jak do těchto projektů střílet. A to v podstatě mimo pozornost veřejnosti. Celý proces pořizování územního plánu je totiž tak složitý, že je prakticky vyloučeno, aby jej v potřebných detailech vnímala širší veřejnost. Už to, jak dlouhý a složitý je tento článek, který vše popisuje pouze v hrubých rysech, ukazuje, jak složitý proces to je.

Zahodit rozpracovaný návrh územního plánu a začít územní plán pořizovat úplně znova od nuly by znamenalo naprosté vyčistění stolu, kompletní vymazání posledních 25 let plánování a příprav rozvoje města. Byl by to tvrdý restart neboli reset, česky vynulování, našeho města. Proto se zelení tolik snaží, aby vedení města i veřejnosti vnutili představu, že jiná rozumná cesta není. Je to pěkně záludná taktika, jak rozkopat jedním šmahem úplně všechno, jak konečně vše najednou spláchnout do kanálu. Tiše a se souhlasem všech…

Co dělat

Úkolem nás všech je se tomuto destrukčnímu jednání zelených s potřebnou rozhodností postavit. Po nezelených představitelích města je třeba požadovat, aby nepřistupovali na výhrůžky zelených a po náměstkovi pro rozvoj města Martinu Anderovi, který je zvolen za Zelené, požadovali zásadní změnu stylu práce ve prospěch rozvoje města. Anebo aby tohoto náměstka, který za katastrofální stav v územním plánování nese osobní odpovědnost, okamžitě odvolali.

Brno+ bude situaci nadále sledovat a prosazovat řešení problému územního plánu tak, aby nebyla zničena budoucnost našeho krásného města.

Témata našich článků:,