Žaloby na vyhlášení místního referenda o nádraží podány

Skupina zastupitelů města Brna z ČSSD a ODS ve spolupráci s Robertem Kotzianem, předsedou Brno+, a Doc. JUDr. Zdeňkem Koudelkou, Ph.D. podala žalobu na rozhodnutí zastupitelstva města Brna o vyhlášení místního referenda o nádraží.

Iniciátorem podání žaloby a autorem jejích základních myšlenek je Robert Kotzian. Zdeněk Koudelka žalobu dopracoval a je právním zástupcem žalujících zastupitelů. Robert Kotzian podal stejně zaměřenou žalobu jakožto občan a předseda Brno+. Z procesní opatrnosti doprovází obě žaloby ústavní stížnosti.

Zastupitelstvo vyhlásilo referendum hned na ustavujícím zasedání 25. 11. 2014 a stanovilo dobu konání referenda současně s volbami do zastupitelstev krajů v roce 2016. Takovým vyhlášením zastupitelstvo porušilo zákon. Ještě vážnějším důsledkem takového vyhlášení referenda je dvouleté zablokování veškerých kroků města týkajících se přestavby železničního uzlu. A to ve variantě Petrov i Řeka.

Koalice takto referendum vyhlásila, přestože byla vícekrát upozorněna, že tím poruší zákon. Vedení města dobře vědělo, že referendum vyhlašuje v rozporu se zákonem. Rovněž si bylo dobře vědomo, že na polovinu volebního období zablokuje rozvoj města v tak podstatné věci,“ uvádí k tomu Robert Kotzian, předseda Brno+, a dodává: Nezbývá nám nic jiného, než rozvoj města Brna hájit takto, soudní cestou.

Vzhledem k tomu, že v celém případu hraje významnou roli čas, požádali žalobci soud o rozhodnutí v co nejkratší lhůtě.

Témata našich článků: