Všechno utratíme a pak si půjčíme

Zastupitelstvo města Brna projedná v úterý 16. 5. 2017 návrh rozpočtového opatření, kterým je navrženo zapojit volné zdroje města Brna z minulých let do rozpočtu běžných a kapitálových výdajů roku 2017. Podle důvodové zprávy má nyní město k dispozici volné peníze v hodnotě 1 008 990 tis. Kč, tedy více než 1 miliardu Kč. Přeloženo do běžného jazyka, za rok 2016 město neutratilo více než 1 miliardu Kč a teď se ji chystá celou utratit. Všechny úspory, celou miliardu…

Primátor Petr Vokřál si začátkem května postěžoval, že bez dotace státu nebude nový hokejový stadion (viz tento článek). Nedávno zase prohlásil (viz tento článek), že bez dotace státu na koncertní sál je ochoten město dále zadlužit a peníze si půjčit. Tyto postoje hlavy města, již tradičně zodpovědné za městské finance, jsou absurdní.

Současná koalice převzala v roce 2014 město s téměř miliardovou úsporou. A hned ji celou utratila. Každoročně město neutratí stamilióny a za loňský rok je to dokonce více než 1 miliarda Kč. To jsou peníze navíc proti schválenému rozpočtu. Při těchto částkách je jasné, že město by mohlo být schopno financovat stavby hokejové haly, koncertního sálu a podobné i bez státních dotací a dalšího zadlužování.

Je samozřejmé, že o vnější finanční zdroje (státní dotace, krajské příspěvky apod.) je třeba trvale usilovat a že vždy městu pomohou. Nicméně je evidentní, že se na jejich nedostatek u velkých staveb, jako je nový zimní stadion nebo koncertní sál, nelze vymlouvat.

Utracení celé více než miliardové úspory je nezodpovědné chování současného vedení města. Nejméně polovinu by mělo zastupitelstvo odložit jako rezervu na velké stavby. Kdyby město každoročně zodpovědně spořilo, nemuselo by například alibisticky nechávat Kometu, aby si nový stadion za Lužánkami postavila sama.

Témata našich článků:,