Vedení města chce hromadně přesouvat notorické neplatiče do městských bytů

Rada města Brna nedávno projednávala, jak řešit situaci 526 rodin, které jsou dle radních v bytové nouzi. V podkladovém materiálu se tvrdí, že se chystá uzavření dalších soukromých ubytoven pro notorické neplatiče, nebo takový stav hrozí.

Před časem vedení města (ANO, Žít Brno, Piráti, Zelení, KDU-ČSL a TOP09) zaujalo dočasným ubytováním „klientů“ soukromé ubytovny v bývalé LDN na Červeném kopci. Prý jen na čtyři měsíce. Zanedlouho uvidíme, zda jde skutečně o dočasné řešení, nebo o „dočasné“ řešení… Vedení města se však nehodlá zastavit. Nyní uvažuje o hromadném přesouvání lidí ze soukromých ubytoven nejprve do městských ubytoven a pak do městských bytů.

Závěr z materiálu rady města Brna, který jsme získali. První dvě odrážky hovoří o dočasném řešení. Třetí odrážka je základem pro další dotace a peníze pro neziskové organizace sympatizující se stranami současné koalice. Čtvrtá odrážka je zdánlivě nevinná. Ovšem z ostatních částí materiálu vyplývá, že směřuje k výstavbě, popř. odkupu bytů do vlastnictví města, do kterých pak mají být notoričtí neplatiči bez ohledu na pořadníky stěhováni.

Nejsme necitové a souhlasíme s tím, že lidem v nouzi je třeba podávat pomocnou ruku. Ať už se ve své situaci ocitli z jakékoli příčiny. Ale je zcela nezbytné důsledně a nekompromisně rozlišovat mezi těmi, kdo jsou v nouzi pro svou neodpovědnost a neochotu platit své finanční závazky, těmi, kdo místo každodenního chození do práce jen natahují ruce po sociálních dávkách, těmi, kdo ignorují dodržování školní docházky svých dětí, a těmi, kdo své závazky platí, pracují a své děti do školy posílají.

Je třeba narovinu uvést, že lidé přebývající v soukromých ubytovnách, se tam neoctili náhodou. Jsou tam proto, že neplatili za své předchozí bydlení. Opakujeme, že je třeba i těmto lidem podávat pomocnou ruku, ale ne tak, že jim budeme rozdávat městské byty se sníženým nájemným bez ohledu na jejich zadluženost vůči městu. Na městský byt mnozí čekají dlouhé roky. Přednost musí mít ti, kteří se dokážou uskrovnit a své finanční závazky platí. Ne ti, kdo své žití mají založeno jen na sociálních dávkách.

Řešení Brno+
Naše řešení je jednoduché a funkční. Chceme na vhodných místech, kde nebude docházet k rušení ostatních občanů, vystavět městské ubytovny s přísným řádem a jen minimálním standardem. Žádné rozdávání městských bytů neplatičům. Kdo bude chtít z ubytovny do městského bytu, musí standardně do pořadníku, a to za stejných podmínek jako kdokoli jiný. Musí také v ubytovně nejprve prokázat, že už řádně platí, co má, řádně posílá děti do školy apod.
Současná koalice, zejména neomarxisté z Žít Brno a Pirátů, však rozdávají byty neplatičům bez ohledu na jejich zadluženost. Na své programy sociálního začleňování už stihli utratit závratných 220 milionů Kč. Významná část z těchto peněz odtéká do neziskových organizací a nejméně jedné soukromé firmy. Za tyto peníze se místo skutečné pomoci potřebným zaměstnávají aktivisté sympatizující se současnou koalicí, zpracovávají se různé analýzy apod.

A výsledek? Pouhých 50 rodin, tedy ani ne 10% z údajných 526 v bytové nouzi, dostalo v rámci projektu Rapid Re-housing městský byt za snížené nájemné bez ohledu na svou zadluženost. Dnes už i za toto městské bydlení některé tyto rodiny dluží. A lidé řádně platící své závazky? Čekají v pořadnících na městské byty dál… Podívejte se na náš komentář k tomuto dotačnímu businessu s chudobou na tomto videu (video najdete také pod tímto článkem).

Teď vedení města připravuje hromadný přesun lidí z ubytoven do městských bytů a zařízení. Bude se jednat o další desítky až stovky rodin notorických neplatičů. Materiál rady města, který jsme získali, důsledně hovoří pouze o dočasném či nouzovém ubytování. Z tohoto materiálu však také vyplývá, že následovat má výstavba nových městských bytů, případně odkup soukromých bytů do majetku města. A do těchto nových městských bytů mají být notoričtí neplatiči bez ohledu na pořadníky následně přestěhováni. Podobně jako to koalice provedla v projektu Rapid Re-housing (viz video pod článkem). Vedení města tak chce salámovou metodou ve dvou krocích rozdat desítky až stovky městských bytů se sníženým nájemným notorickým neplatičům.

Jsme Brno+ a jdeme do komunálních voleb 5. a 6. října 2018. Tohle musí skončit. Zastavíme tento dotační business s chudobou, který zavedla současná koalice. Zastavíme rozdávání městských bytů notorickým neplatičům. Pojďte do toho s námi!


Autorem úvodního obrázku je Ben Skála, Benfoto. Obrázek je šířen pod licencí Creative Commons BY-SA 3.0 z Wikimedia Commons.

Témata našich článků: