Tragédie kompromisu a nové nádraží

Včerejším článkem Brno volí nádraží u řeky. Opravdu? jsme komentovali jednání Zastupitelstva města Brna, které dne 27. 2. 2018 zvolilo za město varianty nového železničního uzlu. Napsali, že formálně město sice zvolilo variantu Řeka, ale že jde ve skutečnosti o problematické rozhodnutí a proč.

Dnes se podíváme na to, jak výsledek jednání Zastupitelstva hodnotí odpůrci nádraží u řeky. V obrázkové galerii jsou snímky facebookových vyjádření brněnské organizace Zelených (Zelené Brno), neziskovky NESEHNUTÍ (Nádraží Brno), Žít Brno a Miroslava Patrika, jednoho z nejhorších aktivistů blokujících dopravní stavby v celé republice. Mezi snímky můžete listovat pomocí šipek, které se Vám zobrazí, když myší najedete na galerii (funguje také kolečko myši).

Tyto reakce lze parafrázovat zhruba takto: „No, nedosáhli jsme všeho, zase tolik nás v Zastupitelstvu není. Dosáhli jsme ale toho, že se Zastupitelstvo svým rozhodnutím přihlásilo k našim lžím ohledně Severojižního kolejového diametru a Nové městské třídy. Ze lží se tak staly pravdy. Teď můžeme kdykoli prohlásit, že město vlastně podporuje variantu Petrov, což jsme chtěli. Dobře totiž víme, že podmínka výstavby alespoň jedné etapy diametru současně s novým nádražím u řeky je nesplnitelná. Takže hra nekončí, škodit budeme dál…“

V komentáři Žít Brno nás zaujala pasáž „Ale nakonec se povedlo, zejména díky aktivitě KDU-ČSL, že výsledné ustanovení konečně bez růžových brýlí popisuje celou dopravní situaci. Přiznává, že odsun nádraží má velké dopravní problémy.“ Tento komentář Žít Brno koresponduje s naším pozorováním. KDU-ČSL skutečně sehrála velmi důležitou roli. Jistě, pro onen paskvil, tj. pro podmíněnou podporu varianty Řeka (více v našem článku Brno volí nádraží u řeky. Opravdu?), hlasovaly také ANO, TOP09 a KSČM. Ale je to KDU-ČSL, která z těchto stran nese s ohledem na svou historii největší odpovědnost. Je to tradiční strana, která vždy variantu Řeka podporovala, včetně někdejšího ministra dopravy a Brňana z této strany.

Žít Brno nám však svým komentářem bezděky prozrazuje více, než bylo možné vypozorovat. KDU-ČSL nejen, že pro ono nebezpečné usnesení hlasovala, ale dokonce jej aktivně pomáhala prosadit. Brněnskou KDU-ČSL dnes ovládají progresivní ambiciózní politici, kteří si vzali do hlavy, že diametr (tj. podzemní železnice napříč Brnem) je výsostně lidovecké téma a proto ho musí „protlačovat“, jak to jen jde. A to se náramně hodilo aktivistům z Žít Brno. Lidovci tak v bezhlavé touze po politických bodech a s mylnou představou, že pouze kompromis je to, co jejich voliči ocení, skočili aktivistům okolo Žít Brno na špek.

Závěrem zdůrazňujeme, že vinu samozřejmě nesou všechny strany, které svým hlasem ke schválení nešťastně podmíněné podpory varianty Řeka přispěly. Ale od zkušené KDU-ČSL s dlouhou historickou pamětí jsem opravdu čekal, že bude mít rozum a srandapartě Žít Brno nenaletí…


Vystoupení předsedy Brno+ Roberta Kotziana na jednání Zastupitelstva města Brna dne 27. 2. 2018:

Témata našich článků: