Šikovný pan A

Byl jednou jeden kandidát Žít Brno do městského zastupitelstva. Říkejme mu pan A. Už v aktivistických začátcích Žít Brno se velmi činil. Psal a vystupoval v triku této politické strany, dříve aktivistického hnutí.

Volby minuly a Žít Brno se stalo součástí vedení města a největší městské části, Brno-střed. Z pana A se hned v prvních dnech roku 2015 na plný úvazek stal úředník úřadu městské části Brno-střed, kterým bude až do konce září 2017. Vždycky ho bavilo brouzdat se po internetu a po sociálních sítích. Zařídil si to tak, že jeho pracovní náplní je právě toto. Dělá pro městskou část „Facebooky“. Jinak řečeno, na Facebooku a jinde dbá o to, aby obraz elity Žít Brno byl co nejlepší.

Zhruba po roce se pan A stal placeným poradcem „svého“ náměstka primátora zvoleného za Žít Brno. Od dubna do prosince 2016 pracoval pro tohoto náměstka primátora 20 hodin týdně, tedy 4 hodiny denně. Spolu s trvajícím úvazkem na městské části Brno-střed to dělá 12 hodin práce denně (!). Jakou měl pan A náplň práce pro město? Analyzoval informační toky, vyvracel fámy a fabulace ohledně „projektu sanace“, připravoval veřejné debaty a texty pro web o „projektu sanace“. Za tyto „potřebné“ práce si vydělal k platu od městské části dalších 144 tisíc Kč.

Na rok 2017 se panu A podařilo uzavřít jinou smlouvu. Tentokrát s jednou příspěvkovou organizací zřízenou městem a spadající, světe div se, pod stejného náměstka primátora, se kterým pan A v roce 2014 sdílel jednu kandidátní listinu. Není to za 200 Kč na hodinu, jako byla smlouva s městem, ale lepší než nic. Podle výkazů práce, které pan A předkládá, studuje pro zřizovatele této příspěvkové organizace (tj. ve výsledku opět pro svého náměstka) materiály ohledně „KPSLV“, připravuje besedy a tiskové zprávy k „KPSLV“. A cože to je „KPSLV“? No, pan A asi myslel KPSVL, tedy koordinovaný přístup k sociálně vyloučeným lokalitám. Opět jistě naprosto nezbytná činnost…

Pan A si jako bývalý aktivista Žít Brno uměl tehdejší politiky dobírat. Na nikom nenechal nit suchou. Časy se však změnily. Stal se z něj (do 30. 9. 2017) zabydlený pracovník úřadu Brno-střed a na poloviční úvazek poradce náměstka primátora za Žít Brno. 12 hodin denně „maká“ pro Brno, vlastně pro Žít Brno.

Pan A a vůbec všichni zelení z Žít Brno a jiných stran hřeší na to, že jim znovu a znovu bude vycházet ohraná písnička, že jde o zanedbatelné částky, že jsou vlastně odborníci a svou práci, kterou ale nikdo nepotřeboval, odvedli. Jenže, jak velký je rozdíl, když se veřejné peníze dostávají do soukromých kapes jako mzda za nepotřebné práce, a když se odklánějí jinak…?

P.S. pan A je skutečná postava. Jeho jméno známe, avšak záměrně neuvádíme.

Témata našich článků:,