Rozhovor s předsedou Brno+ Robertem Kotzianem

Rozhovor byl poskytnut serveru novaburzoazie.com.

Brno je poslední 4 roky známo jako město, kterému spolušéfují neomarxisté. Ti dokázali, že fantazie v jejich podání je opravu bezbřehá, hlavně pokud jde o to, jak městu škodit. Jaký největší problém podle vás soldateska Žít Brno a Zelených na radnici Brno-střed nebo na městě vytvořila?

Žít Brno a Zeleným pro zjednodušení říkám zelení. Nastavili si v Brně do té doby nevídaný klientelistický systém. Jsou mistři v odklánění veřejných peněz přes propletenec zelených neziskovek a jednotlivých aktivistů. Oficiálně jim město a jeho organizace zadávají práci, ale skutečnost je jiná. Pokud vůbec o nějakou reálnou práci jde, pak její náročnost zdaleka neodpovídá tomu, co se za ni z veřejných rozpočtů platí. Na odvedení sjednané práce tak ve skutečnosti stačí méně času. Zbývající placený čas věnují aktivismu. Je to promyšlená forma skrytého financování zeleného aktivismu. Poradenství, dohody o provedení práce, uměle vytvářená místa na úřadech apod. To jsou jejich nástroje. Velmi těžko se to stopuje a prokazuje. To oni dobře vědí a využívají toho.

Z dalších věcí bych mohl brát jeden případ za druhým. Destrukce územního plánování, která velmi vážně ohrožuje budoucnost města. Špatně skrývaná nenávist k automobilům, která se projevuje vymýšlením nesmyslů, jako jsou třeba nízkoemisní zóny. S tím ostře kontrastovala loňská skandální „výstava“ desítek ojetých automobilů na dvou nejvýznamnějších brněnských náměstích. Od soukromého autobazaru, kterému výstavu umožnili, dostala neziskovka napojená na zelené sponzorský dar 700 tisíc Kč na podporu festivalu Meeting Brno. Potíž je v tom, že tento festival uspořádala z větší části a za veřejné peníze městská organizace. Za obdarovanou neziskovku přitom jednal tentýž člověk, který festival Meeting Brno zároveň organizoval jako zaměstnanec této městské organizace. Jinak řečeno, tato městská organizace odvedla práci a zelená neziskovka inkasovala statisícový sponzorský dar. Dodnes nepřiznala, jak a na co byl použit. Jestli tohle není podvod, tak už opravdu nevím. Vrcholem pak bylo, když primátor města reagoval tak, že ředitelku této městské organizace veřejně pochválil a navrhl jí za celou akci odměnu…

Dopravu v Brně řídí aktivista, dnes náměstek primátora, Matěj Hollan (Žít Brno) proslulý svými skandály. Koalice není schopna rozumně koordinovat opravy silnic. Město je ucpané. Připravují aktivistický plán mobility namířený proti řidičům. Chystají nesmyslnou nízkoemisní zónu. Rezidentní parkování chtějí využít k razantnímu „zdanění“ řidičů. Utrácejí stamiliony za nesmyslné sociální experimenty.

Územní plánování má na starosti náměstek primátora, ex-aktivista, Martin Ander za Zelené. Martin Ander je osobně odpovědný za to, že se město nerozvíjí a za to, že vážně hrozí, že Brno zcela přijde o územní plán. Za celé volební období neprosadil ani jednu změnu územního plánu. V Brně není kde stavět byty. Ceny nových bytů rostou a stoupá i nájemné. Brno stagnuje.

Zbytek koalice tomu přihlíží a politiky za Zelené a Žít Brno drží u moci. Společně devastují Magistrát a vyhazují zkušené odborníky. Magistrát je ochromen. Úředníci se bojí říct svůj názor. Takhle se dobří manažeři nechovají.

Přesun nádraží, parkovací zóny, podpora projektů, jako byla nepovolná stavba „německého domu“, výzvy k omluvám sudetským Němcům, výzvy k přijímání ilegálních imigrantů, bytová politika, šílené projevy náměstka Matěje Hollana, dopravní chaos ve městě. Co říkáte tomu?

Když v roce 2014 polozelená koalice s náměstky Hollanem (Žít Brno) a Anderem (Zelení) nastoupila do vedení města, nečekal jsem od nich nic pozitivního. Ale poslední tři roky jdou daleko za hranice toho, co jsem si vůbec uměl představit. Za tři roky stihli utratit miliardové úspory a přebytky, aniž by to bylo vidět. Neziskovkám se rozdává ve velkém. Nestojí žádný nový stadion, žádná nová tramvajová trať, ani koncertní sál. Ale vše je utraceno. Sliby, jen sliby.

Zelení podrážejí nohy nejdůležitějšímu projektu století, tj. novému nádraží, kde mohou. Naštěstí, alespoň v tomto dostal zbytek koalice rozum a zdá se, že společně s opozicí projekt nakonec prosadí. Ale to je světlá výjimka.

Náměstek Hollan prosadil absurdně vysoké parkovné v centru města, 60 Kč za hodinu. Ignoroval přitom skutečnost, že parkovací automaty berou pouze mince. Navrhuje systém rezidentního parkování, kde má být každé auto zpoplatněno až 900,- Kč ročně. Ptáme se proč?

Na Magistrátě máme od letoška tlumočníka arabštiny, aby se lépe žádalo o benefity naší veřejné správy. To je jen střípek z šíleného Strategického plánu sociálního začleňování, který opět pochází z neomarxistické dílny Žít Brno.

Řádění zelených ve správě města Brna je třeba ukončit. Samozřejmě politickými prostředky v podzimních komunálních volbách. Proto jsme se rozhodli náš spolek přeměnit v politické hnutí Brno+ a kandidovat.

Hnutí Žít Brno se již skoro rozpadlo a zůstává po něm hořká pachuť, lidé se snad poučí a u letošních komunálních voleb pošlou tyto aktivisty po werichovsku na smetiště dějin… Co by mělo Brno udělat, aby se z této noční můry probralo?

Brno se především potřebuje vrátit k normální správě věcí veřejných. Potřebujeme odmítnout zideologizované strategie a studie, které polozelená koalice vytvořila. Brno musí znovu začít jednat v souladu se svými strategickými zájmy. Musí prosazovat projekty, které jej posouvají dopředu a umožní mu být dlouhodobě silnou metropolí nadregionálního významu. Možná to zní jako fráze, ale tahle aktivistická koalice skutečně jedná proti zájmům města a ohrožuje jeho budoucnost.

Dálnice Brno – Vídeň je blokována ekofašisty. Přitom z historie víme, že Brno má do Vídně blíže, než do Prahy a že by tato dálnice městu pomohla. Brno a Vídeň si mají co nabídnout obchodně i turisticky, a to vzhledem ke společným dějinám v Rakousko-Uherském mocnářství. Urychlil by se tím i přístup k jaderskému moři, a víme, že v létě je tato trasa hojně využívána a to nejen Moravany a Čechy, ale i Němci, Poláky, Slováky atd…. Co udělat, aby se nemohli zakomplexovaní zelení ekofašisté mstít světu za svoji debilitu, a dálnice byla realitou?

Tohle, jak je Vám asi jasné, není otázka komunální politiky. Problém tkví v legislativě, která zeleným neziskovkám dává tolik prostoru pro obstrukce. Řešení je jednak v omezení tohoto prostoru a patrně také v prosazení zákona o liniových stavbách. Pokud jde o to první, je nepochybné, že nelze s vaničkou vylít i dítě. Chci říct, že musí zůstat prostor pro normální, věcné připomínky občanů ke stavbám, které budou mít vliv na jejich život. Jde však o to, aby tento prostor byl jasně, nezpochybnitelně a v dohledném čase ohraničen. Aby se zkrátka v dohledné době rozhodlo a případně mohlo stavět. To druhé je v jisté kolizi s ochranou vlastnického práva, která je pro svobodnou společnost nesmírně důležitá. Ukazuje se však, že v případě liniových staveb bude nutný určitý kompromis. Bohužel, stát se k vlastníkům pozemků, kterých se liniové stavby týkají, nikdy neuměl chovat dostatečně velkoryse. A to je, myslím, hlavní problém. Pokud bude stát schopen za újmu na vlastnických právech činit opravdu zajímavé nabídky, nebude zákon o liniových stavbách kolizní.

Co chystáte se svým hnutím Brno+ ? Co se Vám už povedlo? Budete kandidovat do komunálních voleb? Proč by Vás lidé měli volit?

Především chci uvést, že jsme v roce 2016 porazili zelené neomarxisty v těžké bitvě o budoucnost města. Zelení tehdy vnutili Brnu referendum o železničním uzlu, které vypadalo nevinně. Ale to bylo jen zdání. Pokud by referendum dopadlo tak, jak si aktivisté přáli, potopilo by obě smysluplné varianty nového nádraží. A s tím by na desítky let potopilo celé město. Proti tomu jsme se postavili a veřejnosti sdělovali, že toto referendum je past. Podařilo se a referendum nebylo platné. Pouze díky této naší aktivitě je dnes otázka budoucnosti železničního uzlu Brno stále na stole.

Ukázali jsme tím, že něco umíme a že se nebojíme o to bojovat. Máme už dost poškozování našeho krásného města zelenými aktivisty převlečenými za politiky. Chceme proto kandidovat do městského zastupitelstva. Jsme tým zkušených lidí, kteří dokázali opakovaně získat důvěru občanů v komunální politice. Všemi funkcemi jsme prošli bez skandálů a s množstvím odvedené práce.

Co byste v Brně chtěli prosadit?

Chceme zastavit odklánění peněz z městského rozpočtu do zelených neziskovek. Chceme ukončit nesmyslné a drahé sociální experimenty. Chceme zastavit „kšeftíky“ pro kamarády z aktivistického prostředí. Říkáme stop financování multikulturních projektů.

Brno se potřebuje rozvíjet. Potřebuje konečně pohnout s velkými dopravními stavbami. Brno potřebuje velký městský okruh i dálnici do Vídně. Chceme funkční řízení brněnské dopravy, ne aktivistické nesmysly.

Brno potřebuje nový železniční uzel. Máme poslední šanci tento klíčový projekt nastartovat. Jinak můžeme zapomenout na to, že na hlavní nádraží budou zajíždět vysokorychlostní vlaky. To by byla pro Brno katastrofa.

Brno potřebuje nový územní plán. Potřebujeme další obyvatele. Máme dost nesmyslných a zpolitizovaných strategií, které koalice nákladně vytváří. Nevedou nikam. Chceme bydlet v sebevědomé středoevropské metropoli, která má budoucnost a obstojí v tvrdé konkurenci.

Nemáme nic proti ochraně životního prostředí. Naopak. Ale máme dost zneužívání této hodnoty k prosazování dopravního teroru a k tlumení rozvoje města. Jezdit autem je normální. Stavět nové byty a rozvíjet město je normální. Stavět obchvaty a dálnice je normální. Mít kde parkovat je normální.


Otázky kladl: Tomáš Měšťan, server novaburzoazie.com 

Témata našich článků: