Rozhovor s lídrem Brno+ Robertem Kotzianem

V brněnské politice se pohybujete už dlouho. V roce 2014 jste ukončil své působení na pozici prvního náměstka primátora. Co Vás přimělo pokračovat?

Od poloviny roku 2013 jsem pozoroval vznik a následné prosazení zákeřného referenda o železničním uzlu, které našemu městu vnutila malá skupina radikálních aktivistů. Když jsem potom viděl, jak dnešní primátor města Petr Vokřál s těmito lidmi ještě před volbami v roce 2014 stál na jednom pódiu, bylo mně jasné, že to nelze nechat být. Bylo mně jasné, že projekt nového železničního uzlu, který jsem jako náměstek primátora zvedl z popela, nemohu nechat svému osudu. Je to nejvýznamnější rozvojový projekt našeho města za posledních 100 let. Pokud by znovu spadl pod stůl, na desítky let by bylo naše město zablokováno. Proto jsme v říjnu 2014 založili Brno+.

To zní jako osudová hra o Brno…

Také že to tak bylo. Aktivisté, kteří tohle referendum prosadili, to dobře věděli. Když v listopadu 2014 převzala město současná koalice složená částečně ze stran sympatizujících s těmito aktivisty, bylo jasné, že je zle.

Nepřeháníte trochu?

Nemyslím si. Proti městu stáli finančně silní aktivisté a s nimi významná část vedení města, tedy politici s přístupem k rozpočtovým prostředkům a k informacím a s úřednickým aparátem za zády. S potřebnou vervou jsme se proti zákeřnému referendu postavili pouze my. Až postupem času se nám podařilo přesvědčit některé strany, aby se k nám přidaly.

To zní jako rozumné vysvětlení. A svůj boj jste vyhráli?

Ano, navzdory všem potížím se nám podařilo zvítězit. Referendum nebylo platné. Přišlo k němu dokonce méně lidí, než v roce 2004, kdy se konalo první referendum o nádraží. Nebylo jednoduché se veřejně postavit proti referendu. Museli jsme lidem vysvětlovat, že to není nepřátelství vůči demokracii. Že jde o postoj, který je v zájmu města a je zcela legitimní a demokratický. Budoucnost Brna byla zachráněna a výběr nejvýhodnější varianty nového železničního uzlu mohl pokračovat.

Za Váš boj se sluší poděkovat. Ale pojďme dál. Co se dělo po referendu?

Současná koalice se negativně podepsala na našem městě v tolika ohledech, že nám bylo jasné, že musíme pokračovat. Ani boj o nový železniční uzel neskončil. Jen přešel do další fáze. Postupem času jsme pochopili, že jediná cesta, jak dát Brno do pořádku, je přeměnit spolek Brno+ na hnutí Brno+. Díky silné podpoře veřejnosti jsme poměrně rychle nasbírali potřebné podpisy pro registraci našeho hnutí. A nyní kandidujeme. Chceme Brno postavit na nohy.

Co jsou vaše hlavní přednosti?

Řeknu to stručně. Máme dobrý program, skvělý tým a nebojíme se. V referendu jsme ukázali, že umíme pracovat a že jsme odhodláni dotahovat věci do konce.

Co uděláte jako první, pokud budete zvolen primátorem?

 Současná koalice je špatným správcem Brna. Není to proto jedna věc, ale dlouhý seznam kroků. Za prvé bych nařídil zastavení projektu rezidentního parkování, jak jej rozběhla tato koalice. Za druhé bych nařídil maximální urychlení prací na novém územním plánu. Za třetí bych nařídil zpracování právní analýzy situace kolem velkého městského okruhu Žabovřeská, jehož stavbu nedávno napadl jeden obskurní spolek. A tak mohu pokračovat dál a dál.

A programové priority Brno+ jsou jaké? Co hlavního chcete změnit?

Brno potřebuje jasnou vizi svého rozvoje. Koalice sice vytváří nové strategie, ale ty jsou zpolitizované. Brno nepotřebuje blouznění o cirkulárním městě, ale jasnou a realistickou vizi pro metropoli středoevropského významu. Naléhavě potřebujeme nový územní plán, je nutné co nejdříve zahájit stavbu úseků velkého městského okruhu a nutně potřebujeme nový železniční uzel. Současná koalice „vyniká“ v tom, že zavedla mnoho toho, co bude nutné zrušit. Vadí nám dotační business politických neziskových organizací a aktivistů, vadí nám rozdávání městských bytů neplatičům a multikulturalistické projekty. To chceme zastavit a vrátit se k normální správě věcí veřejných.

Zeptám se Vás na něco jiného. S kým nepůjdete do koalice?

Pro nás je podstatná programová shoda a lidé, se kterými bychom spolupracovali. Nepůjdeme ale do koalice s Žít Brno, Zelenými, ani s komunisty.

Brno trápí, že velké dopravní stavby se pořád jen připravují a nic se neděje. Jmenujme třeba úsek velkého městského okruhu na Žabovřeské nebo železniční uzel. Co je možné udělat pro urychlení těchto staveb?

Investorem těchto staveb je většinou stát. Ale město nemůže stát stranou. Velmi důležité je, aby z Brna byla dlouhodobě slyšet jasná a jednotná podpora těmto stavbám. V tom současná koalice fatálně selhává. Nejvíce je to vidět na novém železničním uzlu. Jedna polovina koalice tento klíčový projekt podporuje, ale druhá dělá všechno proto, aby jej zmařila.

Pracoval jste jako programátor a jste také právník. Jak jdou tyto dva obory dohromady?

Jsou to dva rozdílné obory, které ale přesto mají společný základ v logice. Náš život stále více prostupují informační technologie. Vzpomeňme si, jak jsme se dorozumívali ještě před dvaceti lety, jaké počítače a telefony jsme měli před deseti lety a co je běžné dnes. Prakticky nepřetržité připojení k síti, telefony jsou plnohodnotné počítače zaznamenávající Vaši polohu, internet věcí atd. Tohle všechno mění náš život. Ale s rostoucí informatizací společnosti rostou také rizika s tím spojená. Informační bezpečnost je dnes důležitý obor, kterému věnuje pozornost i právní řád. Hlubší znalost informačních technologií je proto pro právníka užitečná.

A co Váš volný čas?

Ten nejraději trávím se svou rodinou. Není ho mnoho, ale o to více si jej vážím. Rád chodím na výlety do přírody a za památkami. A rád si přečtu knihu. Když zbyde čas na dobrý film nebo návštěvu divadla, jsem rád.

Témata našich článků: