Jak zelení překrucují výsledky referenda

Reakce zelených aktivistů, kteří nám vnutili referendum, na jeho výsledky.

Reakce zelených aktivistů, kteří nám vnutili referendum, na jeho výsledky.

Podívejme se nyní podrobněji na výsledky referenda o železničním uzlu. Referendum není platné, našeho cíle jsme společně s Vámi dosáhli. Chtěli jsme, aby dál probíhalo nestranné hodnocení dvou možných variant přestavby železničního uzlu Brno, které je nyní ve fázi studie proveditelnosti. Díky neplatnosti tohoto nebezpečného referenda se to podařilo. Budoucnost města Brna je zachráněna. Referendum byla past, která sklapla naprázdno.

Přesto zelení výsledky referenda vykládají jako svou, když ne výhru, tak alespoň neprohru. Sebevědomě vyhlašují, že bez ohledu na neplatnost referenda je jasné, že 59.211 Brňanů se přidalo na jejich stranu, že je to „silný vzkaz“, který „nemůže město ani stát ignorovat“ a že s „tímhle – ani s nádražím – nepůjde pohnout“

Byla to prohra a byla drtivá. K referendu přišlo ještě méně lidí (23,83 %), než v roce 2004 (24,93 %). A to přesto, že referendum bylo spojeno s krajskými a senátními volbami, což v roce 2004 nebylo. V roce 2004 dokonce referendum probíhalo jen v jednom dni.

Na své facebookové stránce zveřejnili zelení aktivisté svou reakci na výsledky referenda, kterou vidíte na obrázku vlevo. Reakci brněnské Strany zelených vidíte níže vpravo. Člověk se opravdu musí divit jejich uvažování. Říkají v podstatě toto (parafrázuji a interpretuji): „Čísla, čísla, … …stejně jsme vyhráli a Vy stejně nebudete mít nic. Nerozhodli jste totiž tak, jak jsme chtěli my. A protože i Petrov znamená posun nádraží, tak nebudete mít ani ten. Už jste pochopili, že uděláme vše proti tomu, aby Brno mělo nový železniční uzel…?“

Výsledky referenda jsou oficiálně na úřední desce města. My Vám je ve stručnosti přinášíme také zde:

[table id=1 /]

Je objektivním faktem, že 59.211 hlasujících, tedy 80,94 % zúčastněných, bylo v referendu pro odpověď ANO na první otázku. Je však také pravdou, že pravidla místního referenda jsou jasně dána. Jasnou a nepominutelnou podmínkou je 35 % účast nutná k platnosti rozhodnutí. Není-li, není rozhodnutí platné. A není-li platné, jako by nebylo. Jakákoli argumentační ekvilibristika zelených o tom, jaký má a nemá význam ten či onen počet hlasů, je u neplatného referenda bezvýznamná. Jen to jen jedno velké vymlouvání, nic víc.

Reakce brněnské Strany zelených, jejíž člen je náměstkem primátor pro rozvoj (sic!) města.

Reakce brněnské Strany zelených, jejíž člen je náměstkem primátor pro rozvoj (sic!) města.

Pokud bychom přesto měli pravidla místního referenda hodit za hlavu a zabývat se touhle zelenou argumentační alchymií, měli bychom vzít v potaz opravdu všechna čísla. Především je třeba vzít v úvahu, že se referendum konalo společně s krajskými volbami. Těch se na území města Brna zúčastnilo 121.194 voličů. Z těchto 121.194 voličů jich zamířilo k referendu pouze 73.156. Najdou se jistě i Brňané, kteří šli jen k referendu a nešli k volbám, ale těch je zanedbatelný počet. Z oněch 73.156 Brňanů, kteří přišli k referendu, hlasovalo pro odpověď ANO na první otázku již zmíněných 59.211 lidí. Jenže je také pravda, že 61.983 Brňanů (121.194 – 59.211 = 61.983) buď k referendu nepřišlo vůbec, nebo na první otázku odpovědělo NE, anebo se u první otázky zdrželo hlasování. Když už tedy zelení takto překrucují výsledek referenda, je třeba uvést následující. Na jedné straně sice 59.211 Brňanů hlasovalo pro odpověď ANO na první otázku. Ovšem na druhé straně 61.893 Brňanů jasně řeklo (ať už účastí, nebo neúčastí u referenda), že s odpovědí ANO na tuto otázku, nebo s celým referendem, nesouhlasí. Jak je snad i zeleným jasné, 61.983 je více než 59.211. No a na okraj dodejme, že 185.787 Brňanů nepřišlo ani k volbám, ani k referendu.

Jasně, že výše uvedená argumentace stojí na tom, že i neúčast v referendu je ve svobodné demokratické společnosti legitimním rozhodnutím voliče. U referenda nejde ani náhodou o nedbalost, ale o stejně legitimní rozhodnutí, jako se referenda zúčastnit a hlasovat v něm. Vím, že se to zeleným aktivistům obtížně chápe, ale je to zkrátka tak. Potvrzuje to konec konců i Nejvyšší správní soud ve své rozhodovací praxi.

Sice by mělo platit: sláva vítězům a čest poraženým. Ale to se týká pouze těch poražených, kteří umí porážku připustit. Pro ty, co výsledky boje překrucují, namísto hledání chyb u sebe obviňují všechny okolo a ještě vyhrožují, že když nebylo po jejich, tak nebude nic, pro ty platí jediné: neustoupili jsme Vám doposud, neustoupíme Vám ani v budoucnu.

Témata našich článků: