Oslava století republiky jako hipsterská zábava

Příští rok budeme slavit krásných 100 let československé státnosti. Desetileté výročí se slavilo v roce 1928 v Brně na tehdy novém Výstavišti. Zrodil se proto přirozeně nápad uspořádat v Brně také výstavu ke stoletému výročí. Avšak pořádáním této výstavy bylo polozelenou koalicí pověřeno Turistické informační centrum města Brna (TIC), příspěvková organizace zřízená městem.

TIC spadá pod primátora Petra Vokřála, ale fakticky je řízeno lidmi z okruhu aktivistické kvazistrany Žít Brno. TIC nese odpovědnost mimo jiné za skandální výstavu ojetin na dvou náměstích a odklonění sponzorského daru Mototechny do soukromého spolku MEETING BRNO. Psali jsme o tom v našem článku Ohlédnutí za výstavou ojetin: městu práci, sobě peníze.

Výstavu ke sto letům republiky TIC nazvalo CS EXPO 2018 a předložilo radě města tzv. Kreativní koncept výstavy. V tomto dokumentu se píše, kdo bude výstavu organizovat (tzv. Kreativní tým) a z jakých částí se bude výstava skládat. Podle Kreativního konceptu však bude výstava připomínat spíše hipsterský festival a zábavní odpoledne namísto důstojné výstavy věnované především sto letům československé státnosti.

Neměla by hlavní náplň výstavy tvořit prezentace úspěchů československé vědy a průmyslu? Reflexe pohnutých dějin dvacátého století? A pocta významným československým osobnostem? Podle Kreativního konceptu budeme místo toho mít taneční festival, znovu usmiřovací festival Meeting Brno, který „proslul“ skandální výstavou ojetin, avantgardní výstavu výtvarného umění a relaxační zónu. To má být obraz sta let naší republiky…? Části o úspěších vědy, průmyslu, o historii a osobnostech bude vyhrazena jen pětina výstavy. Ale jaký by to byl hipsterský festival, kdyby nám polozelené vedení města neuzavřelo jednu ulici kvůli hipstapárty? No, obyvatelé ulice Veletržní, těšte se

Město vlastní společnost Veletrhy Brno, která je středoevropskou špičkou v pořádání výstav (konec konců v areálu Výstaviště se má CS EXPO 2018 konat). Přesto vedení města pověřuje pořádáním výstavy zdivočelou organizaci TIC. Není to absurdní? Je a tušíme, co v tom bude (více ve druhém díle). Na druhé straně chápeme, že Veletrhy Brno jsou zaměřeny na skutečné výstavy a nikoli na hipsterské zábavy.

Pokračování zanedlouho…