Odpověď na reakci primátora ke kauze pozemků za Lužánkami

Reakce primátora Petra Vokřála na náš zásadní článek Nový stadion pro Kometu. Město nehraje fair play.

Dne 24. 4. 2018 jsme uveřejnili zásadní článek ke kauze pozemků za Lužánkami a případného návratu hokeje za Lužánky: Nový stadion pro Kometu. Město nehraje fair play. Dnes, 27. 4. 2018, na tento náš článek reagoval na svém Facebooku pan primátor (viz obrázek). Na jeho reakci musíme odpovědět. Vezmeme to v bodech.

  1. Pan primátor se snaží vytvořit dojem, že za veškeré problémy za Lužánkami mohou bývalá vedení města. Koalice pod vedením primátora Vokřála strávila 3 roky zpracováváním posudků za miliony Kč, aby prosazovala nehorázné směny bytových domů a dalších lukrativních nemovitostí za majetek společností pana Procházky. Volby jsou za rohem a problém je stále tady. Primátor je z toho nervózní. Proto svaluje vinu na druhé.
  2. Ne všechny věci, kterými společnosti pana Procházky komplikují výstavbu fotbalového stadionu, prošly dražbami. Z informací poskytnutých nám městem vyplývá, že některé věci koupily tyto společnosti přímo od původního vlastníka. To už ale pan primátor neříká.
  3. Od roku 2010 do jara 2015, tedy celé předcházející období, běžela série soudních sporů, kde se jedna ze společností pana Procházky dožadovala, aby soud určil, že jí patří chodníky, komunikace, odpadkové koše, lavičky atd. Soudy však pro tuto společnost pana Procházky skončily neúspěchem. Už 3 roky tak koalice vedená panem primátorem Vokřálem mohla konat.
  4. Pan primátor uvádí: „Pan Kotzian tvrdí, že ví, jak vyřešit majetkové spory pro hokejový (a fotbalový stadion).“ K tomu odpovídám: pane primátore, nevkládejte mi do úst to, co jsem neřekl. Řekl jsem, že je na čase, aby město přešlo do útoku. A na tom trvám. Vy se namísto toho společnostem pana Procházky podbízíte nehoráznými nabídkami bytových domů a jiných lukrativních nemovitostí. Vím, že je celá kauza velmi spletitá a umím ocenit dílčí úspěch, jako bylo třeba koupení objektu „Billa“. Ale není možné, aby se město muselo pořád bránit. Bránit se mají společnosti pana Procházky, které svůj majetek, zčásti údajný, mají na pozemcích města „na černo“.
  5. A teď to nejpodstatnější. Brno+ nikdy nepopíralo, že majetkové nároky pana Procházky blokují výstavbu fotbalového stadionu. Naše argumentace se týkala hokejového stadionu. Napsali jsme: „V tomto volebním období došlo k zásadní změně v přípravě výstavby nového hokejového stadionu, kterou do té doby dělalo město. Nyní město jeho přípravou pověřilo samotnou Kometu, což je soukromá společnost. To samo o sobě problematické není. Ale oproti dřívější době se tím stala velmi podstatná změna: veškeré informace o přípravě nového hokejového stadionu jsou nyní neveřejné a pod přísnou kontrolou vedení města. Není tedy možné si zodpovědět nejpodstatnější otázku lužánecké lokality: zda a jak závisí nový hokejový stadion na požadavcích společností pana Procházky?
  6. Na videu pan primátor sice tvrdí, že případný nový hokejový stadion za Lužánkami závisí na majetkových nárocích společností pana Procházky, ale opět: neuvádí, proč a jak. My pouze říkáme, že nám není známo, jak by nový hokejový stadion mohl na majetkových nárocích společností pana Procházky záviset. Není nám to známo, protože informace kolem přípravy hokejového stadionu město tají. Proto se na to pana primátora znovu veřejně ptáme, jak to je.

A závěrem opakujeme: Kometa potřebuje nový stadion. Třináctým titulem prokázala, že si tuto investici zaslouží. Přejeme si, aby to bylo za Lužánkami. Jsme však realisté a souhlasíme, že může být rozumnější vybrat jinou lokalitu. Ale musí pro to být jasné a férové argumenty, které vedení města dosud nepředložilo. Vyzýváme primátora Vokřála, aby tak učinil.


Úvodní obrázek je šířen pod licencí CC BY-SA 3.0. Autor: Lasy.

Témata našich článků:,