Obrat v kauze nového parkoviště u ZOO

Vracíme s k tématu nového vstupu do brněnské ZOO a navazujeme na náš článek Kdo poškozuje brněnskou ZOO?. Brněnskou ZOO trápí katastrofální nedostatek parkovacích míst, ale také nekomfortní nástupní prostor.20

Město proto dlouhodobě připravovalo nový vstup do ZOO s novým parkovištěm na prostranství mezi ulicemi Ondrova a Rekreační v Brně-Kníničkách (odkaz do mapy na tuto lokalitu je zde). Už v roce 2002 město tyto pozemky vykoupilo.

Od roku 2009 má město Brno zpracovanou studii nového nástupního prostoru do ZOO od architektonické kanceláře Arch.Design. Pro uskutečnění tohoto záměru je ovšem nezbytné změnit územní plán. Změna územního plánu byla na stole dvakrát: v roce 2010 a v roce 2015. V obou případech tuto změnu potopil osobně náměstek primátora Martin Ander (Strana zelených).

Loni nechal náměstek Ander na truc zpracovat jiný návrh nového vstupu architekty Chybíka a Krištofa, kteří jsou známí svou neskrývanou náklonností ke Straně zelených. Pánové Chybík s Krištofem nový vstup vtěsnali na okraj ZOO tak, že jejich řešení zasahuje expozici ledních medvědů.

Magistrát letos zajistil porovnání původního řešení od kanceláře Arch.Design a „truc-řešení“ architektů Chybíka a Krištofa. A ejhle! Potvrdilo se, že původní varianta od Arch.Design, které náměstek Ander, a s jeho podporou některé aktivistické skupiny, dlouhodobě hází klacky pod nohy, je jednoznačně lepší. Je levnější a předpokládá vybudování nové expozice Vodní svět. Umožňuje komfortní parkování pro auta i autobusy. Naproti tomu alternativní řešení od pánů Chybíka a Krištofa neumožňuje parkování autobusů, je dražší, museli by se kvůli němu stěhovat lední medvědi, přičemž není kam.

Rada města Brna začátkem srpna konečně schválila zahájení příprav nového vstupu do ZOO. A vybrala lepší variantu od architektonické kanceláře Arch.Design. To je dobrá zpráva a chtělo by se za to radě zatleskat. Jenže… Jenže je tu osm let zpoždění, které osobně a úmyslně způsobil náměstek primátora Martin Ander. A podruhé ho v tom podpořila současná koalice. Kolik peněz bylo náměstkem Anderem na truc a zbytečně utraceno za návrh architektů Chybíka a Krištofa?

Město se tedy vrací k původní variantě, proti které Zelení a aktivisté v čele s náměstkem Anderem osm let bojovali. Náměstek Ander, světe div se, hlasoval pro. Proč tedy tuto variantu osm let aktivně blokoval…?

Město bude nyní potřetí usilovat o změnu územního plánu. Bude ji náměstek Ander zase shazovat? Nebo bude mlčet, ale za rohem si opět domluví „občanský“ odpor nějaké zelené neziskovky, nebo aktivistické inciativy…?

Témata našich článků: