Nedůstojná výstava RE:PUBLIKA. Žádná vlajka. Ani státní znak.

Pořádáním výstavy RE:PUBLIKA bylo současnou koalicí pověřeno Turistické informační centrum města Brna (TIC BRNO), příspěvková organizace zřízená městem. TIC BRNO spadá pod primátora Petra Vokřála (ANO) a náměstka Matěje Hollana (Žít Brno). TIC BRNO nese odpovědnost mimo jiné za skandální výstavu ojetin na dvou náměstích loni v létě a odklonění sponzorského daru Mototechny do soukromého spolku MEETING BRNO. Psali jsme o tom v našem článku Ohlédnutí za výstavou ojetin: městu práci, sobě peníze.
Město pořádá festival RE:PUBLIKA s ohromujícím rozpočtem 128 milionů Kč, z čehož 107 milionů je dotace. V rámci tohoto festivalu se koná výstava RE:PUBLIKA, kterou jsme navštívili a pořídili z ní krátké reportážní video, které najdete dole pod článkem. Výstava tvoří jeho část, avšak část ústřední. Rozpočet této výstavy lze odhadovat na cca 70 mil. Kč.

Je příznačné, že na výstavě nenajdeme jediný státní symbol. Žádné české vlajky, žádné státní znaky. Jediné dvě vlajky jsou na rotundě pavilonu A a uprostřed vlajkoslávy u hlavního vstupu. Tyto dvě vlajky jsou však na Výstavišti umístěny trvale, tj. bez ohledu na výstavu RE:PUBLIKA. Považujeme za nepřijatelné, že tvůrci výstavy RE:PUBLIKA neumístili na výstavě žádný státní symbol.

Výstava je chudá a jako celek nezvládnutá. Nepřiměřeně mnoho prostoru je věnováno avantgardnímu umění (jen tato expozice je dotována částkou 22 mil. Kč). Vlastní výstava umístěná v poloprázdném pavilonu A je souborem izolovaných a skromných expozicí některých organizací. Chybí ucelené přehledy různých oborů lidských činností, například úspěchů průmyslu a vědy.

Celé dějiny Československa a České republiky jsou smrsknuty do čtyř stručných venkovních panelů. O historických událostech kolem vzniku republiky, ztrátách a znovunabývání svobody se nedozvídáme nic detailního.

Loni Rada města Brna projednala koncept výstavy a schválila, že výstava bude „komplexní prezentací a oslavou společných dějin“. Už v srpnu loňského roku jsme upozorňovali, že výstava bude připomínat spíše hipsterský festival a zábavní odpoledne namísto důstojné výstavy věnované především sto letům československé státnosti (v tomto článku: Oslava století republiky jako hipsterská zábava).

Podle několik měsíců starých údajů pro Zastupitelstvo města Brna (přesná, aktuální čísla nejsou k dispozici) lze odhadovat, že výstava má rozpočet okolo 70 mil. Kč. Výstava nejen, že není důstojným připomenutím 100 let české a slovenské státnosti, ale neodpovídá ani těmto prostředkům. Některé části výstavy působí dojmem, že jejich hlavním účelem je rozdělení objemných dotací…

Výstava ke 100 letům státnosti má s hrdostí připomínat zejména naši státnost a její vznik, úspěchy všech oborů lidské činnosti a zápasy o svobodu, o kterou jsme během posledního století dvakrát přišli. Je absurdní, že na výstavě není jediný státní symbol (vyjma těch, co jsou na Výstavišti trvale). Tvůrci festivalu evidentně nepovažují českou státnost za hodnotu, na kterou bychom měli být hrdí. My takový postoj považujeme za nepřijatelný.

Výstavu celkově hodnotíme jako nezvládnutou a slabou. Výstava je obrazem smýšlení lidí z okruhu TIC BRNO, kteří českou státnost zjevně nepovažují za hodnotu. Jsou to lidé, kteří loni stáli za skandální výstavou ojetin, při které soukromý spolek MEETING BRNO podvodně odklonil statisícový sponzorský dar. Tito lidé se rádi okázale omlouvají za odsun Němců, ale vlastní republika jim nestojí ani za jedinou vlajku.


Naše osmiminutové reportážní video z výstavy RE:PUBLIKA:

Témata našich článků: