Manuál k referendu: co nedělat a jak pomoci ve třech bodech

V našem posledním článku k referendu o brněnském železničním uzlu, které nám vnutili zelení aktivisté, se stručně, v praktické rovině a ve třech bodech zaměříme na to, co Vám v žádném případě nedoporučujeme a na to, jak můžete pomoci.

Především: k referendu vůbec nechoďte. Ptáte-li se proč, odkazujeme Vás na naše speciální stránky k referendu, dále například na články Kdo nesouhlasí se zelenými aktivisty, je pro ně „užitečný idiot“, Co znamená první referendová otázka?, Co všechno vyjde najevo, když zeleným povolí nervy, Černý týden zelených aktivistů a co z něj vyplývá, ale také na videozáznam z debatního střetu k železničnímu uzlu a referendu. O celém problému v kostce si můžete přečíst v článku Řeka, nebo Petrov?

1.) K volbám ano, k referendu ne

Ptáte se nás, jak se máte zachovat, když chcete jít k volbám, ale k referendu ne. Máte obavy, aby se Vám v důsledku účasti u voleb, krajských nebo senátních, nezapočítala účast i v referendu.

Odpověď: účast ve volbách se nezapočítává jako účast v referendu. Pro referendum bude jiná okrsková komise a jiná hlasovací místnost (pouze v několika málo případech bude společná hlasovací místnost – v tomto případě věnujte, prosíme, pozornost tomu, u které komise se legitimujete). To znamená, že voleb se můžete účastnit tak, jak jste zvyklí.

2.) Co nedělat a na co si dát pozor

Obálky pro hlasování, do kterých se vkládají hlasovací lístky před vhozením do urny, bude vydávat referendová hlasovací komise v referendové hlasovací místnosti. Upozorňujeme, že účast v referendu se bude počítat podle počtu vydaných obálek pro hlasování. To znamená, že jakmile si obálku vyzvednete, je už pak úplně jedno, co s hlasovacím lístkem uděláte, jak jej vyplníte, či zda jej vůbec do obálky pro hlasování vložíte. Účast se Vám už započítá. Je pak už dokonce jedno, jestli vůbec něco vhodíte do hlasovací urny. Účast se Vám už započítá. Jinými slovy, i když si jen vyzvednete obálku pro hlasování a hned odejdete pryč, aniž byste hlasovali, Vaše účast se už započítá.

A jak víte například z výše uvedených článků, nebo z našich speciálních stránek k referendu: účast hlasujících je to hlavní, o co se v tomto referendu hraje. Úplně přesně: jde o budoucnost našeho města, nicméně v praktické rovině jde nyní o účast v tomto referendu.

Tedy pozor: vůbec do referendové hlasovací místnosti nechoďte a v žádném případě si nevyzvedávejte hlasovací obálku!

3.) Jak můžete pomoci aneb co sledovat

Podle zákona o místním referendu je v den hlasování zakázána kampaň v objektu, ve kterém se nachází hlasovací místnost. Zelení aktivisté se chystají právě na to, aby prováděli kampaň co nejblíže hlasovacím místnostem. Sledujte proto, zda někdo uvnitř budovy, ve které se v referendu hlasuje, někdo například nezve k referendu, nedává nějaké letáky apod. Před budovou mohou, ale ne uvnitř. Pokud zaznamenáte, že někdo uvnitř budovy systematicky zve lidi k hlasování v referendu, nebo je třeba upozorňuje, že takové hlasování probíhá v jiné místnosti, udělejte prosím následující:

  1. Danou osobu si u toho vyfoťte, nebo natočte.
  2. Upozorněte Městskou policii na čísle 156.
  3. Pečlivě si zaznamenejte, kdy, kde a co jste viděli.
  4. Dejte nám o tom vědět na info@brnoplus.cz .

To stejné platí, pokud Vás některý člen volební komise, tj. komise pro krajské a/nebo senátní volby, bude upozorňovat, že ještě můžete hlasovat v referendu tam a tam.

Témata našich článků: