Klub provozuje soukromá neziskovka Distillery social reactor. TIC si v jejích prostorách podnajal prostory pro kino na 5 měsíců za 300 tisíc Kč. K tomu se TIC ve smlouvě zavázalo hradit 3/4 nákladů na vodné a stočné a dále měsíčně 8.470,- Kč za úklid a 1.000,- Kč za správu budovy. Celkové náklady TIC s tímto podnájmem tedy za pětiměsíční „azyl“ kina Art v prostorách klubu The Distillery: Social Reactor tak bez vodného a stočného činily 347.450,- Kč.
Na tom, že město prostřednictvím své organizace TIC zajistilo pro kino Art náhradní prostory a že se za ně muselo platit není na první pohled nic divného. Kdyby ovšem stejná organizace, tj. TIC, neprovozovala velký a komfortní kinosál v tzv. Bílém domě na Žerotínově náměstí (sál Břetislava Bakaly)… Proč TIC složitě hledalo provizorní náhradní prostory, za které pak zaplatilo skoro 350 tisíc Kč, když mohlo zdarma užívat vlastní komfortní, vybavený a mnohem větší sál v Bílém domě…?
Odpověď na tuto otázku najdeme ve vyjádření náměstka primátora Matěje Hollana (Žít Brno) pro zastupitelstvo města. Pan náměstek Hollan to odůvodnil takto: „…pro provozování kina Art byl požadován prostor, který je atraktivní pro vybrané cílové skupiny kina Art. Konkrétně TIC BRNO, příspěvková organizace, hledala prostor industriálního rázu v centru města…“ Ředitelka TIC, oblíbená v kruzích Žít Brno a Pirátů, předložila Kontrolnímu výboru zastupitelstva zprávu, ve které říká, že hledali „prostor industriálního rázu, který by dobře ladil současnému trendu objevování a znovuoživování industriálních areálů“. Při tomto těžkém hledání se TIC nějak zapomnělo podívat do vlastních prostor, které by byly zdarma, resp. za režijní náklady. Důvod se našel: nemají přece industriální ráz!
Prostory kina Art ale industriální nebyly nikdy (industriální – stylově připomínající průmyslové prostory či prostory manufakturní výroby). Přesto bylo potřeba, aby náhradní prostory na pouhých 5 měsíců industriální ráz měly. Bylo to tak moc potřeba, že to stálo i za 350 tisíc Kč nájemného u soukromé neziskovky. Ten pocit industriálna, ten za to přece stojí, že?!
Ale hledalo se i jinde. Například u Mosilana Hubu na Křenové 19 nevyhovovalo, že je tam složitá doprava tramvají (!) a že by se při příchodu muselo procházet areálem továrny, tedy industriálním (!) prostorem…
A závěrem jedna perlička. Každá smlouva musí být už nějakou dobu zveřejněna v registru smluv, a to do 30 dnů od jejího uzavření. Smlouva TIC s neziskovkou Distillery social reactor byla uzavřena 16. 3. 2017, ale uveřejněna byla až 20. 9. 2017. Většinu času tak TIC drželo smlouvu s touto neziskovkou v tajnosti a porušovalo tím zákon o registru smluv…
Úvodní fotografie je licencována dle Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International licence a jejím autorem je RomanM82.