Koalice porušuje vlastní zákaz rozhodovat o nádraží

Koalice si protiprávně zablokovala jakékoliv kroky ve věci brněnského nádraží a tento zákaz sama porušuje. Spolek Brno+ proto dnes odeslal podnět k zahájení státního dozoru pro porušení zákona.

Zastupitelstvo města Brna na svém ustavujícím zasedání dne 25. 11. 2014 na dva roky zablokovalo veškeré kroky města týkající se železničního uzlu. A to ve variantě Petrov i Řeka. To se stalo vyhlášením místního referenda o poloze brněnského železničního nádraží až na volby v roce 2016. Podle zákona o místním referendu jsou po celou dobu mezi vyhlášením referenda a vyhlášením jeho výsledků zakázány jakákoliv rozhodnutí orgánů města ve věci, která je předmětem navržených otázek.

Přesto Rada města Brna přesto na svých zasedáních:

  • dne 9. 12. 2014 schválila nové připomínky k zadání Studie proveditelnosti železničního uzlu Brno a to přesto, že již dříve se zněním zadávacích podmínek město dalo souhlas. Současná Rada tak zpochybňuje celý proces, přestože je nestranný a pod přísným dohledem agentury JASPERS.
  • dne 16. 12. 2014 projednala záměr vyhlášení veřejné urbanistické soutěže na řešení Jižního centra pro variantu nádraží pod Petrovem a schválila v této věci úkoly pro členy vedení města.

Nynější koalice nejenže protiprávně vyhlásila referendum až na volby 2016 a tím paralyzovala město. Nyní tento zákaz již dvakrát sama porušila, uvádí Robert Kotzian, předseda Brno+ a dodal: „Tato rozhodnutí vycházejí z iniciativy Strany zelených. Jak je opakovaně vidět na celém případu místního referenda, její představitelé po dodržování právních předpisů volají jen tehdy, pokud se jim to hodí. Tentokrát to však nelze přehlížet. Proto jsme dnes dali podnět orgánu státního dozoru. Pevně věřím, že státní dozor bude v této věci zahájen.

Témata našich článků: