Kdo stojí Brnu na krku?

Znovu a znovu opakujeme totéž. Město Brno je vážně ohroženo. Přímým viníkem je současné vedení města. Efektních zbytečností již radní vymysleli dostatek. Hlasitým vzdycháním obtěžující „socha“ na Nových sadech, šibalské financování spřátelených neziskovek, divadelní představení v podobě participativního rozpočtu, bláhové snění o cestování lidí potrubím (Hyperloop) atd. atd. Brno však má vážné problémy. A jejich řešení je v nedohlednu.

Tím vůbec nejvážnějším je katastrofální situace v územním plánování (současný územní plán je k prohlížení zde). Je to složité a zdánlivě odtažité téma. Má však vážné dopady do každodenního života města. Dnes i v budoucnosti.

Brno bojuje a dlouho bude bojovat s velmi vážným problémem vylidňování, kdy lidé nacházejí své cílové bydlení za hranicemi města. Tento problém lze řešit pouze komplexem různých opatření. Jedno opatření je však základní a nejdůležitější: Brno jako sůl potřebuje nové obyvatele, což znamená nabídku nového a kvalitního bydlení.

Máme velmi nízkou nezaměstnanost. To je ideální příležitost pro příchod nových obyvatel města (psali jsme o tom zde). Jenže nemáme dost vhodných ploch pro výstavbu nového bydlení. Nemáme je proto, že v územním plánu jich je už značný nedostatek. Poptávka po novém bydlení je přitom vysoká. Nedávno o tom informovalo prestižní sdružení brněnských developerů a architektů ABRAST. Sdružení potvrzuje, že tato situace má přímé dopady – ceny bytů rapidně rostou, často nad možnosti kupujících. Výsledek? Lidé jdou bydlet za hranice města. A to je pro Brno dlouhodobě likvidační.

Tato situace má viníka. Vedení města. O důvodech jsme psali například zde. Osobní odpovědnost nese náměstek primátora Martin Ander (Zelení). Nový územní plán je přitom v nedohlednu, protože vedení města se od voleb nebylo schopno shodnout, jak ho pořídit. A tak nám hrozí, že od roku 2023 nebudeme mít územní plán pro jistotu žádný (pořizování nového územního plánu trvá 6 a více let). Polozelené vedení města zpracovává nepotřebné a zmanipulované dokumenty (psali jsme o tom zde). Zelená část vedení města se pokouší celý proces ohnout ve svůj prospěch (psali jsme o tom zde a zde). A Brno čeká a čeká.

Prožíváme období, kdy jsou ideální podmínky pro příchod nových obyvatel. V tvrdé konkurenci regionálních sídel jsme se mohli posouvat významně dopředu. Ale nebudeme. Lidé kvůli tomuto vedení města kupují byty o statisíce dráž a hrozí nám, že od roku 2023 v části města nepostaví nikdo nic a v jiné části města zase kdokoli téměř cokoli, tedy stavební chaos. Tohle jsou skutečné důsledky tříleté vlády polozelené koalice. Koalice, která možná hezky vypadá, ale ve skutečnosti stojí Brnu těžkou botou na krku a dusí jeho rozvoj.

Témata našich článků:,