Máme scénář k filmu o Žít Brno

Představme si alternativní realitu, kde politik zavedené politické strany napíše scénář k filmu, ve kterém tuto stranu vyzdvihuje. Sice svérázně, ale vyzdvihuje. Na tento film získá dotaci z veřejných peněz a film natočí. Samozřejmě, a to spekuluji, nedělá to on, ani další zdarma. Co by se stalo? Kavárny by demonstrovaly, psaly petice, zakládaly iniciativy a křičely. Ale když něco takového udělá Žít Brno…?

V úterý 1. 8. 2017 má na Špilberku premiéru film politika Žít Brno a zastupitele největší městské části Brno-střed Robina Kvapila. Film se jmenuje Všechno bude fajn. K tomuto filmu jsme nedávno získali scénář ve verzi z roku 2015 od zdroje, jehož identitu známe, ale který si nepřeje být jmenován. Tento scénář si můžete stáhnout zde.

Ze scénáře je evidentní, že Kvapilův film vyzdvihuje a propaguje politické hnutí Žít Brno. To ale nebránilo Státnímu fondu kinematografie, aby na film schválil dotaci ve výši 4 miliony Kč ze státních peněz. Dotace byla přidělena v době, kdy již bylo široce známo, že Žít Brno už není jen „nevinný“ spolek. Dotace nebyla odňata ani tehdy, kdy se Žít Brno stalo součástí vedení města Brna.

Scénář filmu je plný scén, které shazují Brno a vykreslují jej nehezky (posuďte sami). Robin Kvapil jako zastupitel největší a centrální městské části, člen strany zastoupené také ve vedení města, složil slib zastupitele, ve kterém slibuje loajalitu zájmům obce. Jak je možné, že se tento politik vysmívá svému městu za státní peníze, tedy i za peníze občanů města Brna? Není přitom bez zajímavosti, že za svou funkci zastupitele přitom pobírá každý měsíc odměnu.

Co je vlastně zastupitel Kvapil za „umělce“ dokládá i jeho dřívější kauza, kdy na vysokoškolské koleje nastříkal hákový kříž, aby propagoval svou divadelní hru. Tohoto hanebného zlehčování nacistického teroru Kvapil později nijak nelitoval a drze ho nazval „neotřelou pozvánkou“ do divadla.

Lze se možná vymlouvat, že film není propagace Žít Brno, že je to jen taková satira. Scénář filmu ale přesně zapadá do komunikačního stylu této politické strany. Optikou Žít Brno jde samozřejmě o vlastní propagaci. Jak jinak než za veřejné prostředky. Podle scénáře má film končit zprávou o volebním vítězství Žít Brno (tak hrozně jsme naštěstí nedopadli, uf) a projevem dnešního náměstka primátora Matěje Hollana.

Od roku 2015 se však doba posunula. Skandály Žít Brno proměnily někdejší možná chytlavý sarkasmus v hořkou pachuť. Jízda bez šalinkarty, nadužívání služebního vozu, bičování na Ukrajině, nejnověji skandální kvazivýstava ojetin na Moravském náměstí a náměstí Svobody a další. Po tom všem vyhřezává na povrch spíše než satira nadutost autorů scénáře. Humor se mění ve směšnost.

Nemám nic proti satiře, naopak. Jsem zastáncem svobody umělecké tvorby. Ale vadí mi, pokud je státem dotována tvorba podporující konkrétní politickou stranu. Ke všemu stranu, která před svým vstupem na politickou scénu poučovala kdekoho o tom, jak se to má dělat správně a slušně. Není v pořádku, když ten, kdo má hájit své město a bere za to peníze, točí filmy, které toto město shazují.

Ano, asi tímto článkem dělám filmu reklamu. Možná negativní reklamu, ale přece. Nevadí. Běžte se na něj podívat a myslete přitom na to, kolik drzosti potřebuje Státní fond kinematografie na přidělení 4 milionů Kč na agitku politické strany Žít Brno. Myslete přitom na chování politiků této strany. Více zatím není třeba psát.

Témata našich článků:,