Další pokus Zelených o podkopání přípravy nového územního plánu

Současná koalice nebyla od svého zvolení schopna prosadit ani jednu jedinou změnu územního plánu města Brna. Koalice podporovala soudní zrušení tzv. aktualizace územního plánu schválené zastupitelstvem v roce 2014 (aktualizace je v podstatě velký soubor změn územního plánu) a následně zabránila tomu, aby se město bránilo u Nejvyššího správního soudu podáním kasační stížnosti. Po těchto destruktivních krocích náměstek primátora pro rozvoj města Martin Ander (Zelení) sliboval, že změny, které spolu s aktualizací padly pod stůl, prosadí jednotlivě. Do dnešního dne koalice nebyla schopna prosadit ani jednu jedinou změnu územního plánu. Ani jednu jedinou změnu.
Územní plán je téma mimořádně vážné, ale také mimořádně složité (současný územní plán je k prohlížení zde). Podoba územního plánu zásadně a dlouhodobě ovlivňuje celé město. Nastavením územního plánu lze nastartovat rozvoj města v potřebné intenzitě, nebo jej významně utlumit.

Členy současné koalice jsou i Zelení. Jejich zastupitel Martin Ander je náměstkem primátora pro rozvoj (!) města. Náměstek Ander nese osobní odpovědnost za katastrofální stav územního plánování v Brně. Platnost územního plánu končí 31. 12. 2022. Vážně proto hrozí, že od roku 2023 nebudeme mít žádný územní plán (o důsledcích v našem níže uvedeném videu Nový územní plán pro Brno).

Získali jsme podklady, které má v úterý 29. 5. 2018 projednat rada města Brna. Přestože celá koalice dobře ví, jak kritická situace je, prosadila v tomto volebním období už dva zbytečné kroky, které situaci ještě zhoršily: jednak zpracování Vize prostorového rozvoje (více v našem článku Město bez budoucnosti) a jednak zpracování tzv. podnětů samosprávy pro zpracování návrhu nového územního plánu (více v našem článku Jak Zelení čachrují s územním plánem). Tyto nepotřebné kroky zdržely přípravu nového územního plánu zhruba o 1,5 roku.

Pasáž z podkladového materiálu připravená Odborem územního plánování a rozvoje. Pracovníci tohoto odboru musí sice napsat pravdu, ale současně musí našlapovat velmi opatrně. Proto píšou složitým jazykem. Říkají o návrhu náměstka Andera (Zelení) v podstatě toto: navrhovaný postup (tj. vprostřed přípravy nového územního plánu do něj přidávat další požadavky) je rizikový a nebyl projednán s nadřízeným orgánem a externím odborníkem; nebyl projednán, aby se náhodou nepotvrdilo, že to, co náměstek Ander navrhuje, je skutečně rizikové (časová tíseň je výmluva).

Náměstek primátora Martin Ander se nyní pokouší prosadit další nebezpečný krok. Navrhuje další tzv. podněty samosprávy pro zpracování návrhu nového územního plánu. To jsou vlastně dodatečné požadavky na podobu nového územního plánu (můžete si je stáhnout pod tímto odkazem). Potíž je v tom, že s nimi nesmyslně přichází uprostřed přípravy nového územního plánu. Kromě toho, že jde sbírku volebních slibů politiků Zelených v celém městě, by to znamenalo zanesení významného rizika do procesu přípravy nového územního plánu (viz obrázek). Bylo by to také další zdržení v době, kdy velmi chybí čas. Již nyní je na hraně, zda se do konce roku 2022 stihne nový územní plán schválit.

Jinak řečeno, náměstek Ander se znovu pokouší vnutit do procesu přípravy nového územního plánu zbytečný mezikrok, který znamená právní rizika a ztrátu času. Proč to dělá? Myslíme si, že důvody jsou dva. Novými požadavky chtějí Zelení nahradit nesplněné sliby, které po městských částech dali. Očekávají také, že se jim podaří podkopat přípravu nového územního plánu (o tom, proč to dělají, jsme psali v článku Zelení chtějí vynulovat Brno. Nedovolme to!).

Destrukčnímu jednání Zelených je třeba se postavit. Proto kandidujeme do zastupitelstva města Brna. Jsme Brno+. Pojďte do toho s námi!

Témata našich článků: