Bude Brno cirkulární město?

Na plakátech rozmístěných po městě se malé děti zamýšlejí nad Brnem v roce 2050. Vypadá to ale, že strategie města Brna pro rok 2050 bude obsahovat tolik zelených ideologických nesmyslů, že bude k ničemu. Neberme to na lehkou váhu.

Patrně jste zaznamenali reklamu, ve které se malé děti zamýšlejí nad Brnem v roce 2050. Polozelená koalice připravuje novou strategii rozvoje Brna. A ne jen tak ledajakou. Rovnou pro rok 2050.

Nyní veřejnosti předložili návrh vize pro rok 2050 v několika oblastech (ke stažení pod tímto odkazem). Některé oblasti jsou běžné – doprava, územní rozvoj apod. Ovšem některé jsou zvláštní až úsměvné, zkrátka poplatné politickému složení vedení města – soudržné město, soběstačné město, cirkulární město… (psali jsme o tom již v článku Strategie města aneb za vším hledej zelené…). V každé oblasti jsou navrženy strategické cíle města pro rok 2050. Vybrali jsme pro Vás několik „nejvtipnějších“.

Strategie či vize města má obsahovat jen nejzásadnější cíle, jejichž nastavení dlouhodobě a zásadně ovlivňuje směřování města. Mělo by jít o cíle, které vycházejí z charakteru města, jeho potenciálu a které jsou, pokud možno, apolitické tak, aby se s každými volbami nemusely měnit. Člověku hlava nebere, co mají některé cíle v předložené vizi společného se strategickými potřebami města. Nic moc, protože jsou to spíše ideologické představy jejich tvůrců…

A není se čemu divit, když se na tvorbě těchto strategických cílů podíleli takoví lidé, jako feministka z hodně zelené neziskovky Nesehnutí, lidé z neziskovky Institut cirkulární ekonomiky s heslem „Za recyklovaný svět“, odbornice na „ekologickou urbanistiku“, aktivista ze zelené neziskovky Nadace Partnerství a další. A jak chápat to, že cíl „Prosperující město“ neřeší ekonom, ale odbornice na češtinu a němčinu? Proč má vizi univerzitního města na starosti někdo, kdo svou profesi sám popisuje jako „lektor komunikace a mediátor sporů“?

Ve strategii jsou mezi rozumně znějícími cíli v nezdravě silné koncentraci namíchány ideologická přání zelených aktivistů, která jsou často zcela mimo kompetence orgánů obce. Tím je budoucí dlouhodobá strategie města znehodnocována a nové vedení města ji bude muset přepracovat. Jinak to bude bezcenný zpolitizovaný dokument.

A teď už slíbený výběr „nejvtipnějších“ cílů (první sloupec) aneb jak také polozelená koalice vidí Brno v roce 2050:

[table id=2 /]

Článek vznikl s přispěním Richarda Duřpekta.

Témata našich článků:, ,